• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Szkółkarstwo 04/2006

Nowe odmiany i podkładki drzew owocowych wymagają zazwyczaj kilkunastu lat wnikliwych obserwacji w celu określenia współzależności w różnych kombinacjach oraz przystosowania do określonych warunków siedliskowych. Te zagadnienia są od lat tematem wielu prac badawczych.

Więcej »
Jednym z problemów szkółkarzy jest wybór odpowiedniej metody oraz terminu okulizacji. Wynik tego zabiegu oraz efekt pracy, czyli ilość i jakość otrzymywanych drzewek, zależą zarówno od czynników biologicznych, takich jak podkładka oraz odmiana szlachetna, jak i od umiejętności okulizującego, a także zabiegów agrotechnicznych i przebiegu pogody.
Więcej »
W pierwszej części z tego cyklu Autor przedstawił siedem wyhodowanych w Czechach odmian grusz. Są to 'Isolda', 'Alfa', 'Radana', 'Laura', 'Elektra', 'Amfora' oraz 'Blanka'. Niektóre z nich powstały dzięki współpracy czeskich hodowców z niemiecką placówką z DresdenPillnitz. Poniżej opisuje kolejne odmiany, które mogą zainteresować polskich szkółkarzy i sadowników (red.).
Więcej »
W ubiegłym roku zamieściłam na łamach "Szkółkarstwa" (nr 1–3) artykuł pt. "Moda na stare odmiany jabłoni", w którym przybliżyłam Czytelnikom historię uprawy jabłoni w Polsce i opisałam odmiany, jakie jeszcze można napotkać w starych przydomowych sadach lub w kolekcjach pomologicznych w kraju. Tym razem chciałabym podzielić się wrażeniami z ubiegłorocznych ekspedycji terenowych, w których brałam udział, a podejmowanych corocznie przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w celu pozyskania ciekawych, starych, nieraz tylko lokalnie uprawianych odmian.
Więcej »
Według niedawnego spisu rolnego, w Polsce maliny uprawia się na powierzchni ponad 10 000 hektarów. W rejestrze odmian tradycyjnych, tj. owocujących w lipcu, od lat znajdują się: 'Beskid' (fot. 1), 'Canby', 'Malling Jewel', 'Malling Seedling' (fot. 2), 'Norna' (fot. 3) i 'Veten' (fot. 4). Są to odmiany o średniej wartości użytkowej. Niedawno wprowadzona 'Nawojka' nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Szybki postęp w zmianie doboru odmian uprawianych na plantacjach owocujących nastąpił natomiast po wprowadzeniu do uprawy powtarzających owocowanie odmian 'Polana', 'Pokusa' oraz — najlepiej z nich ocenianej — 'Polka'.
Więcej »
Rodzaj Actinidia obejmuje około 60 gatunków, występujących głównie w Azji Południowowschodniej (Rosja, Chiny). W uprawie znajduje się aktinidia smakowita (A. deliciosa), tak zwane kiwi, oraz "aktinidie chińskie" uprawiane u nas. Są one przedstawicielami gatunków wielkoowocowych. Grupa aktiniidii drobnoowocowych dzieli się na trzy sekcje: Strigosae, Maculatae i Leiocarpae. Tylko w ostatniej z nich znajdują się gatunki o jadalnych owocach: aktinidia pstrolistna (A. kolomikta) i aktinidia ostrolistna (A. arguta), które bez problemu mogą być produkowane w Polsce. Gatunki drobnoowocowe odznaczają się znacznie większą odpornością na mróz i tylko te nadają się do uprawy w cieplejszych regionach naszego kraju.
Więcej »
Pierwsze krzewy borówki wysokiej w gospodarstwie Ewy i Tadeusza Kusibabów w Krakowie zaczęto rozmnażać w laboratorium in vitro 20 lat temu. Dopiero jednak w połowie lat 90. zapotrzebowanie na te rośliny znacznie wzrosło. Do niedawna produkowano wyłącznie "młodzież" w multiplatach, ale zmiany na rynku (potrzeby plantatorów borówki) spowodowały, że zwiększono produkcję roślin w doniczkach (P9 i 1,5 l). Wymagało to jednak powiększenia terenu gospodarstwa, dlatego dwa lata temu zakupiono kilka hektarów ziemi w Sosnówce oddalonej o kilkanaście kilometrów od Krakowa i tam założono szkółkę "młodzieży" (fot. 1). Dystrybucja materiału szkółkarskiego w doniczkach P9 i 1,5 l odbywa się w ścisłej współpracy z firmą Daar Hanny i Jana Karwowskich.
Więcej »
Choroby wywoływane przez wirusy, wiroidy i fitoplazmy* są poważnym problemem w uprawach sadowniczych i szkółkarskich. Patogeny te nie mogąc samodzielnie prowadzić żadnych procesów przemiany materii, korzystają z komórek roślin gospodarza i wywołują różnego rodzaju choroby. Rozprzestrzenianiu się tych patogenów sprzyja niekontrolowane rozmnażanie się roślin. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom wirusowym i wirozopodobnym jest zakładanie sadów i plantacji roślin jagodowych ze zdrowego materiału szkółkarskiego. Do uzyskania drzewek wolnych od wirusów konieczne jest nie tylko zapewnienie zdrowego materiału wyjściowego, ale również przestrzeganie zasad produkcji i obrotu materiałem szkółkarskim.
Więcej »
Duńska szkółka Mollegardens Planteskole Aps na wyspie Fionia powstała w 1984 roku z przekształconego 10-hektarowego gospodarstwa rolnego. Przez 7 lat właściciel szkółki Lars P. Strarup produkował jednoroczne liściaste krzewy żywopłotowe na zlecenie jednej z dużych duńskich firm. Problemy z rozliczeniami zmusiły go jednak do zerwania tej współpracy. W szkółce pozostało sporo młodego materiału, dlatego właściciel zaczął poszukiwać sposobów na zagospodarowanie tych roślin i w ciągu następnych lat stworzył 75-hektarowe gospodarstwo, specjalizujące się przede wszystkim w uprawie drzew i krzewów liściastych przeznaczonych na żywopłoty. Od 1992 r. należy ono do grupy Prima Plants, która wspólnie organizuje sprzedaż towarów i skupia obecnie 6 duńskich szkółek o różnym asortymencie produkcji.
Więcej »
Z rozwojem szkółkarstwa zmieniają się asortyment produkowanych roślin oraz upodobania klientów.
W Polsce dużym zainteresowaniem producentów oraz nabywców zaczynają cieszyć się byliny. Gwałtowny rozwój uprawy tych roślin nastąpił w ostatnim dziesięcioleciu w Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech, po wprowadzeniu produkcji w pojemnikach. Dzięki temu byliny stały się towarem atrakcyjnym — można je oferować wtedy, gdy kwitną. To zaś przynosi lepsze efekty niż sprzedaż nasion, kłączy, bulw, cebul czy karp, nawet opatrzonych ozdobnymi etykietami.
Więcej »

O nawożeniu szkółek pisaliśmy szczegółowo w dodatku zamieszczonym w "Szkółkarstwie" 4/2004. Autor poniższego artykułu omówił też dokładnie fertygację upraw szkółkarskich ("Szk." 4 i 5/2005). W poprzednim numerze (3/2006) powrócił do ważnego tematu nawożenia, przedstawiając ogólne wiadomości na ten temat. Poniżej kolejna porcja informacji (red.).


Więcej »
Wizyty na targach ogrodniczych przekonują, że powiększa się oferta proponowanych szkółkarzom maszyn umożliwiających zautomatyzowanie już nie tylko podlewania czy przesadzania roślin, ale także przycinania, zaopatrywania ich w etykiety, a nawet w podpory. Z drugiej strony, pojawia się sporo produktów, które są przyjazne środowisku, między innymi pozwalają ograniczyć użycie chemicznych środków ochrony roślin, a więc wydają się "powrotem do przeszłości". Poniżej przedstawiamy niektóre — zaprezentowane w ubiegłym roku na targach Plantarium i HortiFair w Holandii — maszyny i środki produkcji, które obrazują wspomniane trendy.
Więcej »
Zieleń łagodzi obyczaje — takie przesłanie chcieli pozostawić organizatorzy targów GaLaBau w Norymberdze przedstawicielom europejskich mediów, którym pokazano najnowsze "zielone" inwestycje w tym mieście. Dziennikarze byli też pierwszymi osobami, które zagrały w piłkę nożną na murawie norymberskiego stadionu — areny tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej — przykładu rozwiązań pozwalających obniżyć koszty utrzymania terenów sportoworekreacyjnych. Przy okazji wizyty na targach GaLaBau warto obejrzeć te położone nieopodal obiekty.
Więcej »
Tegoroczna Wiosenna Wystawa Kwiatów i Ogrodów (12–15 maja) w hali "Kapelusz" Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW SA) była już 112. edycją tej imprezy. Jej nazwa jest jednak lekko myląca, gdyż w tym roku w hali wystawowej nie było prawie wcale kwiatów ciętych (poza kilkoma kompozycjami służącymi za dekorację), a ich miejsce zajęły ozdobne drzewa, krzewy oraz byliny. Tym samym wystawa w Chorzowie stała się drugą pod względem rangi, po warszawskiej "Zieleni to Życie", imprezą szkółkarską w Polsce. Przez 4 dni odwiedziło ją ponad 10 tys. osób.
Więcej »
Znaczenie handlu materiałem szkółkarskim w centrach ogrodniczych na Zachodzie zmniejsza się, gdyż tego typu placówki oferują obecnie nie tylko rośliny, narzędzia i inne produkty do pielęgnacji ogrodów, ale przede wszystkim artykuły związane ze spędzaniem wolnego czasu. Sprzedaje się więc tam przedmioty do dekoracji mieszkań i ogrodów, meble ogrodowe, książki oraz ozdobne rośliny doniczkowe i kwiaty cięte.
Więcej »