• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Szkółkarstwo 06/2004

W pierwszej części relacji z 8. Międzynarodowego Sympozjum, poświęconego przydatności do produkcji szkółkarskiej różnych podkładek (czyt. "Szkółkarstwo" 5/2004), Autor przedstawił doniesienia informujące o wynikach badań na temat podkładek jabłoni, grusz i brzoskwini. Poniżej przedstawia informacje dotyczące kolejnych trzech gatunków (red.).
Więcej »
Niektóre rejony Lubelszczyzny, dzięki zasobnym, lessowym glebom o dużej pojemności wodnej, z gliniastym podglebiem są bardzo dobre do produkcji szkółkarskiego materiału sadowniczego. Na takich właśnie glebach zlokalizowane są szkółki prowadzone przez inż. Andrzeja, Grażynę i Adama Sułków (fot. 1) w Ożarowie koło Grabowa. Jak podkreślają właściciele, gleba to jednak dopiero połowa sukcesu.
Więcej »
Nowa metoda stratyfikacji opracowana w Katedrze Sadownictwa i Przyrodniczych Podstaw Ogrodnictwa SGGW na potrzeby hodowli twórczej jabłoni polega na doprowadzeniu w trakcie tego zabiegu do ustąpienia spoczynku u wszystkich lub prawie wszystkich nasion (w cz. I Autor omówił możliwość częściowego przerwania spoczynku nasion w owocach przechowywanych w chło­dni — red.). Nasiona, u których spoczynek ustąpi całkowicie, nie są narażone na zaindukowanie wtórnego spoczynku pod wpływem wysokiej temperatury, jaka może wystąpić po wysiewie nasion. Ponieważ stratyfikowane nasiona różnią się długością okresu spoczynku, dlatego jego ustąpienie u wszystkich lub u znacznej większości nasion można uzyskać poprzez wydłużenie okresu stratyfikacji. Nie jest to celowe w przypadku tradycyjnej stratyfikacji, ponieważ w takich warunkach część nasion będzie miała długie kiełki, które podczas wysiewu mogą ulec wyłamaniu lub też z takich nasion wyrosną siewki o fajkowatej szyjce korzeniowej, co dyskwalifikuje je jako podkładki.
Więcej »
Tegoroczna warszawska wystawa "Zieleń to Życie", która odbyła się 27–29 sierpnia, wyróżniała się pod kilkoma względami spośród dwunastu dotychczasowych. Choćby rekordową powierzchnią, która wyniosła 6000 m2 w pawilonie i około 2000 m2 na zewnątrz, czy największą, jak dotąd, liczbą wystawców — było ich 205. Najważniejszym newsem imprezy okazało się jednak przybycie na nią Lecha Wałęsy (fot. 1) z małżonką. Ich udział związany był z pierwszą publiczną prezentacją nowej odmiany powojnika 'Lech Wałęsa', wyhodowanej przez Szczepana Marczyńskiego współwłaściciela szkółki Clematis (premierę miały też 3 inne jego odmiany: 'Solidarność', 'Jerzy Popiełuszko', 'Polonez'). Wizyta na wystawie zachęciła zresztą prezydencką parę do odwiedzenia zaraz potem tego gospodarstwa w Pruszkowie i przekonania się na własne oczy, na czym polega działalność szkółkarska.
Więcej »
Przy okazji międzynarodowej wystawy "Zieleń to Życie" firma CERES International zorganizowała na terenie szkółki należącej do Hodowli Roślin Bronisze Sp. z o.o. pokazy maszyn przeznaczonych dla właścicieli szkółek gruntowych, zwłaszcza specjalizujących się w produkcji drzew alejowych. Zaprezentowano kilka maszyn dwóch firm — Damcon z Holandii i Pazzaglia z Włoch.
Więcej »
W poprzednich artykułach z tego cyklu (patrz "Szkółkarstwo" 2 i 4/2004) Autor przedstawił ważniejsze gatunki i odmiany jesionu, które mają znaczenie w produkcji szkółkarskiej w Polsce oraz za granicą. Poniżej opisuje metody rozmnażania jesionów, używane w szkółkach leśnych oraz roślin ozdobnych (red.).
Więcej »
W poprzednim odcinku (nr 5/2004) przedstawiłam ogólne spojrzenie na szkółkarską Anglię oraz znaczenie centrów ogrodniczych i bylin w tym kraju opisując dwa gospodarstwa, które specjalizują się w produkcji tych roślin. Tym razem — kolejne firmy i ciekawostki zaobserwowane podczas zwiedzania szkółek w Wielkiej Brytanii.
Więcej »
Poniższy tekst jest wynikiem badań ankietowych, jakie w 2001 roku Autor przeprowadził we wszystkich detalicznych punktach sprzedaży oferujących drzewa oraz krzewy ozdobne w urzędowych granicach Warszawy. W poprzednich częściach z tego cyklu patrz "Szkółkarstwo" 3 i 4/2004) przedstawione zostały ogólne zasady funkcjonowania i organizacji detalicznych punktów sprzedaży szkółkarskiego materiału ozdobnego. Poniżej — kolejna porcja informacji o tym, kim są klienci tych placówek, czego oczekują, jakich roślin poszukują oraz, na jakie usługi mogą liczyć (red.).
Więcej »
Warunki pogodowe 2004 roku sprzyjały rozwojowi szpecieli. Te niewidoczne gołym okiem roztocze — długości około 0,2 mm — z rodziny szpecielowatych (Eriophyidae) żerują na różnych częściach roś­lin wysysając zawartość komórek. Jednocześnie wprowadzają ślinę, która zawiera substancje stymulujące powstawanie różnych wyrośli na liściach i pędach lub powodujące deformacje tych organów oraz ordzawienie liści i owoców. Warto podkreślić, że szpeciele to grupa roztoczy niedostatecznie poznana, z dużą liczbą nowych gatunków wykrytych w Polsce w ostatnich latach na drzewach i krzewach ozdobnych. Wiele okazało się groźnymi szkodnikami roślin, dlatego ich obecności w szkółkach nie można bagatelizować.
Więcej »
Więcej »
Olba — targi szkółkarskie w rejonie Oldenburga w Niemczech — zyskały opinię imprezy, którą warto odwiedzić. Nie zdobyły jednak rangi wystawy stabilnej: zmieniały termin (choć zawsze pozostawał sierpniowy — tym razem 19.–21.08.), formułę (z prezentacji szkółkarstwa regionu na targi dostępne też dla wystawców spoza Ammerlandu), a wreszcie organizatorów. Od bieżącego roku organizatorami są właściciele hali Weser Ems w Oldenburgu, gdzie zresztą od początku gości wystawa. Przejmując od Związku Szkółkarzy Niemieckich pałeczkę, po pierwsze jeszcze bardziej rozszerzyli formułę Olby nadając jej podtytuł Międzynarodowe Północnoeuropejskie Targi Roślin, co zaowocowało pojawieniem się wystawców z zagranicy. Po drugie, zdecydowali po tegorocznej edycji, że Olba będzie urządzana co 2 lata (następna — 10–12 sierpnia 2006 r.). Tym, co pozostaje niezmienne, a zarazem wyróżniające te targi spośród innych, są równoczesne Dni Otwarte szkółek Ammerlandu, których dziesiątki znajdują się w pobliżu Oldenburga — m.in. w Bad Zwischenahn i Westerstede.
Więcej »
Holendrzy po raz kolejny udowodnili, że są europejskimi mistrzami marketingu. Plantarium — międzynarodowe targi szkółkarskie w Boskoop, w tym roku zorganizowane 25–28 sierpnia — stały się bowiem nie tylko tradycyjną areną nowości odmianowych, technicznych i dotyczących promocji produktów roślinnych.
Także umiejętnie nawiązywały do Igrzysk Olimpijskich Ateny 2004, które właśnie trwały. Nazwie targów towarzyszył slogan "Od startu do finiszu" — łatwo kojarzący się z kolejnymi etapami produkcji szkółkarskiej i dystrybucji towaru — a aranżacja całej ekspozycji i wielu stoisk nawiązywała do symboliki sportowych zmagań (fot. 1). Jednocześnie gospodarze Plantarium pokazali, że potrafią zarówno sprzedać miejsca wystawowe, jak i "sprzedać" imprezę w nowatorski sposób.
Więcej »