• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Szkółkarstwo 02/1999

Rośliny wielu gatunków drzew w stadium juwenilnym (młodocianym), czyli w okresie od kiełkowania nasion do pierwszego zakwitnięcia, charakteryzują się nietypowym kształtem liści lub ciernistością pędów. Po wejściu drzew w okres dojrzałości cechy te przeważnie zanikają, chociaż podkładki uzyskiwane np. przez odkłady w mateczniku jabłoni, znajdują się jakby ciągle w fazie juwenilnej. Stan ten sprzyja dobremu ukorzenianiu się odkładów, ale jednocześnie jest przyczyną ich ciernistości.
Więcej »
W pierwszej części (''Szkółkarstwo'' 1/99) omówiony został wielkopąkowiec porzeczkowy i przędziorek chmielowiec - red.
Więcej »
W związku z rosnącym znaczeniem zarazy ogniowej w Polsce, w ostatnich latach szczególnie dużą uwagę zwraca się na zdrowotność materiału szkółkarskiego. Porażone bezobjawowo podkładki, zrazy, drzewka czy krzewy są zaliczane do głównych czynników rozprzestrzeniających chorobę.
Więcej »
Przedstawiamy obszerne fragmenty wypowiedzi jednego z producentów, byłego prezesa Związku Szkółkarzy Polskich, którą zamieszczono w Biuletynie Informacyjnym tej organizacji (nr 8/99). Być może, głosem tym uda się nam wywołać dyskusję na temat stanu krajowego szkółkarstwa w perspektywie przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej (podobna intencja, wymiany poglądów, przyświecała redakcji Biuletynu). Niewątpliwie najwyższy już czas na taką dyskusję i sprecyzowanie wyzwań stojących przed polskimi szkółkarzami (red.).
Więcej »
Proszę o interpretację przepisów zawartych w rozporządzeniu ministra finansów z 13 lipca 1993 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r., nr 66, poz. 312). Prowadzę sezonową sprzedaż drzew i krzewów we własnym gospodarstwie, przy czym część sprzedawanych roślin pochodzi z mojej szkółki, a część kupuję u innych producentów. Czy można uważać, że podatek od takiej działalności jest już uwzględniony w karcie podatkowej gospodarstwa? Pragnę zaznaczyć, że zakupione drzewa i krzewy często są przetrzymywane w mojej szkółce przez pewien czas, w którym prowadzę zabiegi pielęgnacyjne, czasem rośliny te są przesadzane. E. S.
Więcej »
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) z rodziny Caprifoliaceae należy do najpiękniejszych krzewów, niezwykle obficie kwitnących. Mimo to w naszym kraju jest rzadko produkowana i sadzona, spotyka się ją głównie w ogrodach botanicznych.
Więcej »
Międzynarodowe targi IPM (Internationale Pflanzen Messe), odbywające się na początku roku w niemieckim mieście Essen, stwarzają niepowtarzalną okazję do zapoznania się z różnorodnością europejskiego szkółkarstwa.
Więcej »
Ubiegłoroczna konferencja IPPS (International Plant Propagators Society) - Regionu Wielkiej Brytanii i Irlandii - odbyła się w Hamburgu. Drugi raz, w przeszło trzydziestoletniej historii tego regionu, spotkanie zorganizowano poza Wyspami Brytyjskimi. Nie będzie to jednak ostatni przypadek odstępstwa od reguły. Zarząd Regionu wstępnie bowiem zaplanował, aby konferencja w 2006 r. odbyła się w Polsce. Oto niektóre tematy poruszane w Hamburgu.
Więcej »
Więcej »
Zarówno kontenerowa, jak i gruntowa produkcja szkółkarskiego materiału ozdobnego ma swoje wady i zalety. Ta pierwsza metoda uprawy powoli wypiera tę drugą. Wielu szkółkarzy wyraża jednak opinię, że wyprodukowane w gruncie duże egzemplarze prezentują się znacznie atrakcyjnej. Dlatego na Zachodzie wciąż poszukuje się sposobów na wykorzystanie w praktyce zalet obydwu metod. Jednym z nich jest, na przykład, uprawa roślin w Root Control Bags, czyli ''workach kontrolujących korzenie''.
Więcej »
Więcej »
Prezentujemy uwagi naukowców z ISK, które są plonem obserwacji poczynionych w polskich szkółkach w ubiegłym roku. Można się spodziewać, że wiele z wymienionych w artykule szkodników wystąpi w uprawach także w bieżącym sezonie. Warto zwrócić szczególnie uwagę na gatunki, które po raz pierwszy pojawiły się w 1998 roku (red.).
Więcej »
Więcej »
Leszczyna turecka (Corylus colurna) należy do cennych drzew ozdobnych, zwłaszcza w zadrzewieniach miejskich (czyt. też ''Szkółkarstwo'' 3/94). Znana jest jej duża tolerancja na zanieczyszczenie powietrza i zasolenie gleby.
Więcej »
Odkąd pojawiła się ta plaga, w miastach wiązy wyginęły niemal całkowicie, w alejach przydrożnych przepadają systematycznie, w lasach także poczyniła ona duże spustoszenia. Leśnicy i specjaliści od terenów zieleni zalecali, aby unikać sadzenia wiązów w Polsce, co miało pomóc zachować w naszej florze trzy rodzime gatunki (wiąz szypułkowy, górski i polny) oraz kilka obcego pochodzenia. Nie powstrzymało to jednak choroby, podobnie jak usuwanie drzew porażonych (a przy okazji innych, jeszcze zdrowych). Jedyną szansę na opanowanie sytuacji dają badania naukowe i, w efekcie, wyhodowanie form genetycznie odpornych lub tolerancyjnych wobec infekcji.
Więcej »
W poprzednim artykule poświęconym szkółkarstwu ozdobnemu we Włoszech (nr 4/98) przedstawiłam charakterystyczne dla Italii firmy zajmujące się produkcją formowanych drzew i krzewów - roślinnych ''rzeźb''. Tym razem kolejna osobliwość z tego kraju, jakiej próżno by szukać gdzie indziej na świecie.
Więcej »