• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
sadinfo.pl
ROŚLINY OZDOBNE

NOWOŚCI ODMIANOWE PLANTARIUM 2003 (cz. II). BRĄZOWE MEDALISTKI

W poprzednim odcinku, zamieszczonym w numerze 1/2004, przedstawiłam nowe odmiany drzew, krzewów i bylin, wyróżnione złotymi i srebrnymi medalami ubiegłorocznych międzynarodowych targów szkółkarskich Plantarium w Boskoop (czyt. też "Szkółkarstwo" 5 oraz 6/2003). Tym razem — wybrane spośród pozostałych najlepszych, zdaniem jury, nowości.

Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) 'Cascade Falls'. Odmiana o kaskadowym, wąskim pokroju (fot. 1) i czerwonobrązowych pędach. Została znaleziona w Nowej Zela­ndii przez D. J. Sampsona, który jest zarazem właścicielem wyłącznego prawa do tej odmiany. Podczas Plantarium '03 kreację tę zaprezentowała holenderska firma Van Vliet New Plants BV, która zajmuje się wprowadzaniem roślinnych nowości na europejski rynek, ich promowa­niem, a także reprezentowaniem praw hodowców i sprawami opłat licencyjnych (royalty w przypadku 'Cascade Falls' wynosi 0,90 euro). Cypryśnik ten rozmnaża się przez szczepienie. W 2003 roku wyprodukowano — w szkółce Piet de Kooter z Boskoop — 2000 drzewek nowej odmiany, która polecana jest do małych ogrodów. 'Cascade Falls' objęto ochroną licencyjną w całej Unii Europejskiej.


Fot. 1. Taxodium distichum 'Cascade Falls'

Dziurawiec (Hypericum sp.) 'Esmmayor' ELITE MAJOR*. Mieszaniec wywodzący się od przebojowego dziurawca farbierskiego (H. androsaemum), znanego przede wszystkim jako źródło owocujących pędów, które wykorzystuje się jako dodatek bukieciarski. Odmiana ta jest przedstawicielką serii Elite, o zwartym pokroju, którą poleca się do uprawy w pojemnikach, m.in. na tarasy (fot. 2). Owoce, będące największą ozdobą tego dziurawca, są u odmiany 'Esmmayor' czerwone i zaczynają się wybarwiać około połowy lipca. Roś­liny mają znosić do –15OC i być odporne na rdzę. Hodowcą jest firma Esmeralda Breed­ing, która ma plantacje materiału bukieciarskiego (i poletka hodowlane) w Kolumbii. W Holandii produkcją krzewów (w cieplarni kabrioletowej) — z sadzonek sprowadzanych z Ameryki Południowej — zajmuje się szkółka Marcel van Leeuween z Boskoop. Bardzo duże zainteresowanie tą odmianą, która na rynku znajduje się od 2003 r., spowodowało, że M. van Leuween nie jest w stanie zaspokoić popytu. W ubiegłym roku wyprodukował 50 tys. krzewów, które sprzedał "na pniu". Odmiana została zgłoszona do ochrony w całej UE.


Fot. 2. Hypericum 'Esmmayor' ELITE MAJOR

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) 'Sanchonyo' PURPLE RUFFLES*. Kreacja ta wyróżnia się szerokim, wyprostowanym — a zarazem zwartym — pokrojem i półpełnymi, purpurowymi kwiatami o średnicy ok. 8 cm (fot. 3). Po­chodzi z Korei, a do konkursu targowych nowości została zgłoszona przez brytyjską firmę Notcutts Nurseries.


Fot. 3. Hibiscus syriacus 'Sanchonyo' PURPLE RUFFLES

Klon palmowy (Acer palmatum) 'Baldsmith'. To kolejna z odmian tego gatunku wprowadzanych na europejski rynek przez szkółkę Wm.J. Hooft­man z Boskoop, która specjalizuje się w uprawie klonów (czyt. "Szkółkarstwo" 6/2002). Nowa kreacja pochodzi z USA, gdzie zyskała już sporą popularność. Jest to krzew o dłoniastosiecznych liściach (fot. 4) — wiosną pomarańczowoczerwonych, latem zielonych z różowymi wierzchołkami, a jesienią żółtych i pomarańczowych, czyli ciekawie zabarwionych przez cały sezon. Pędy odmiany 'Baldsmith' zwieszają się, głównie z tego powodu bywa ona produkowana w formie piennej.


Fot. 4. Acer palmatum 'Baldsmith'

Milin amerykański (Campsis radicans) 'Huitan' TANGO. Wymieniona odmiana tego pnącza została wyhodowana w szkółce Huisman z Boskoop. Ma się wyróżniać wolniejszym wzrostem i bardziej zwartym pokrojem niż inne kreacje tego gatunku, a także obfitszym kwitnieniem, które rozpoczyna się już u młodych roślin. Kwiaty są pomarańczowoczerwone. Odmiana 'Huitan' została zgłoszona do ochrony w całej UE.

Powojnik (Clematis sp.) 'Rooguchi'. Jest mieszańcem uzyskanym przez Kazushige Ozawę z Japonii w wyniku krzyżowania C. integrifolia oraz C. reticulata. Na Plantarium '03 odmiana ta została zaprezentowana przez szkółkę Eda Wes­terhouda z Boskoop. Jest półkrzewem, który dorasta do 2 m wysokości (może też pełnić rolę rośliny okrywowej), o dzwonkowatych fioletowoniebieskich kwiatach długości 4 cm (fot. 5). Stanowią one ozdobę rośliny przez długi okres — od czerwca do października — i mają lekko pofalowane listki okwiatu ("płatki").


Fot. 5. Clematis 'Rooguchi'

Stokłosa bezostna (Bromus inermis) 'S kinner's Gold'. Ta odmiana bylinowej trawy rozłogowej (gatunku występującego w naturze m.in. w Polsce) odznacza się jasnozielonymi liśćmi z szerokim żółtym obrzeżeniem (fot. 6). Pojawiające się latem kwiatostany osadzone są na również żółtych pędach. Roślina dorasta do 1 m wysokości i ma raczej luźny pokrój. Odmiana ta została znaleziona przez Hugh Skinnera z Kanady, a do konkursu nowoś­ci zgłoszona przez holenderską firmę Ed Keyzer Tuinplanten z Nieuwveen.


Fot. 6. Bromus inermis 'Skinner's Gold'

* wersalikami zapisane są nazwy handlowe odmian (np. PURPLE RUFFLES), funkcjonujące na rynku, a w "łapkach" — nazwy hodowlane (np. 'Sanchonyo')