• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
sadinfo.pl
Numer 05/2003

BLUSZCZE

Bluszcze — zimozielone pnącza z rodziny araliowatych (Araliaceae) — wspinają się na podpory za pomocą korzeni przybyszowych. Na świecie występuje 6–8 gatunków tych roślin, a jeden z nich — bluszcz pospolity (Hedera helix) — rośnie dziko w Polsce. Oprócz niego w gruncie można u nas uprawiać także bluszcz kolchidzki (H. colchica) i podobny do niego bluszcz Pastuchowa (H. pastuchovii).

Bluszcz pospolity jest najbardziej znanym przedstawicielem rodzaju, pnie się na wysokość nawet do 25 m. Liście na pędach płonnych są 3–5-klapowe (fot. 1), ciemnozielone, na pędach owocujących — bez klap, lancetowate lub jajowate. Gatunek ten występuje w całej Europie — od południowej Skandynawii po Morze Śródziemne.


Fot. 1. Liście bluszczu pospolitego (Hedera helix) w porównaniu z Hedera colchica (większe)

W Polsce na stanowiskach naturalnych jest pod ochroną. Może mieć zastosowanie jako roślina okrywowa w miejscach ocienionych lub samoczepne pnącze przy północnych ścianach, na ogrodzeniach, drzewach lub innych podporach.

W cieplejszych strefach niektórych krajów bluszcz pospolity poważnie zagraża ekosystemom leśnym. W USA ekolodzy prowadzą badania nad ograniczaniem rozwoju bluszczu w lasach liściastych i mieszanych oraz poszukują skutecznych metod jego zwalczania. W niektórych regionach USA H. helix tworzy rozległe połacie zielonych dywanów, nazywane bluszczowymi pustyniami (ivy deserts). Wypiera z runa paprocie i inne rośliny zielne, trawy, mchy, krzewinki, a nawet niektóre krzewy. Amerykańscy naukowcy zwracają przy tym uwagę, że roślina ta jest ciągle rozmnażana w szkółkach i masowo sadzona na terenach zieleni. W Polsce — z uwagi na mroźne zimy — bluszcz nie rozprzestrzenia się tak szybko i nie stwarza zagrożenia dla środowiska. Można go więc popularyzować jako roślinę do ogrodów oraz parków.

Gatunki i odmiany bluszczu rozmnaża się przez jedno- lub dwuwęzłowe sadzonki pędowe, sporządzane od lipca do września. Przy zastosowaniu preparatów przyspieszających wytwarzanie korzeni i zapewnieniu optymalnych warunków, 100% sadzonek tworzy korzenie.


Fot. 2. H. colchica 'Sulphur Heart'
Fot. 3. H. helix 'Arbori Compact' (owocujące pędy)


Fot. 4. H. helix 'Aureovariegata'
Fot. 5. H. helix 'Boskoop'


Fot. 6. H. helix 'Erecta'
Fot. 7. H. helix 'Glacier'


Fot. 8. H. helix 'Goldchild'
Fot. 9. H. helix 'Golddust'


Fot. 10. H. helix 'Goldheart'
Fot. 11. H. helix 'Green Ripple'


Fot. 12. H. helix 'Kolibri'
Fot. 13. H. helix 'Miniature Needleponit'Fot. 14. H. helix 'Parsley Crested'
Fot. 15. H. helix 'Pedata'


Fot. 16. H. helix 'Sagittifolia'


Fot. 17. H. helix 'Thorndale'
Fot. 18. H. helix 'Wonder'

GATUNKI I ODMIANY BLUSZCZU NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE
W KOLEKCJACH I UPRAWIE