Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

 

Szukaj: w roku:

ROŚLINY OZDOBNE

NOWOŚCI ODMIANOWE PLANTARIUM 2003

Alicja Cecot

Numer archiwalny: 01/2004


Ubiegłoroczne międzynarodowe targi szkółkarskie Plantarium, które odbyły się w sierpniu w Boskoop (czyt. "Szkółkarstwo" 5 i 6/03), jak zwykle, były dobrą promocją nowych odmian drzew i krzewów ozdobnych oraz bylin. Tradycyjnie jury, złożone z holenderskich specjalistów, wybierało najlepsze nowości spośród tych wcześniej zgłoszonych organizatorom targów (głównie przez szkółkarzy z Holandii, ale także z Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii) i zakwalifikowanych do konkursu. Za godne uwagi uznano — wyróżniając medalami — 28 spośród 61 kandydatek, przy czym jurorzy podkreślali, że wiele z nich okazało się naprawdę wartościowe. I tym razem bardzo mało proponowano odmian roślin iglastych, a nagrodzona ("brązem") była tylko jedna. Poniżej przedstawiam wybrane medalistki Plantarium '03.


Powojnik (Clematis sp.) 'Hendryetta' — odmiana ta, z grupy Diversifolia, została wybrana najlepszą nowością targów. Dorasta do ok. 1,8 m wysokości. Ma różowe dzwonkowate kwiaty (fot. 1), które obficie pojawiają się od końca czerwca do września. Nie zwisają całkowicie w dół, lecz są lekko odchylone na zewnątrz. Liście są małe, ciemnozielone. 'Hendryetta' została znaleziona w populacji niebiesko kwitnącej odmiany 'Blue Boy' przez Holendra Wima Snoeijera z Goudy. Właścicielem wyłącznego prawa do powojnika 'Hendryetta' jest szkółka J. van Zoest z Boskoop, która zgłosiła go do ochrony w UE.


Fot. 1. Clematis 'Hendryetta'

Kortaderia (Cortaderia selloana) 'Splendid Star' — efektowna trawa (fot. 2), żółtolistny mutant odmiany 'Pumila', o wysokoś-ci do 70 cm (podczas kwitnienia), znaleziony przez Berta Verhoefa, szkółkarza z Hazerswoude-Dorp, który zgłosił 'Splendid Star' do ochrony unijnej. Roślina ta nie znosi temperatury poniżej –7oC.


Fot. 2. Cortaderia selloana 'Splendid Star'

Pieris japoński (Pieris japonica) 'Katsura' — wyróżnia się barwą młodych przyros­tów, które są czerwonobrunatne, oraz ładnym pokrojem (fot. 3). Została znaleziona w Japonii i zgłoszona do konkursu nowości przez firmę Fa. C. Esveld. Rozmnażaniem krzewów zajmuje się szkółka Gebr. G. & T. Rijkaart z Boskoop. Do października br. produkcja ma się odbywać na wyłączność jednego brytyjskiego odbiorcy. 'Katsura' jest zgłoszona do ochrony w całej UE. Sprawami licencji (opłata wynosi 0,5 euro za sadzonkę) zajmuje się — w imieniu właścicieli odmiany — firma Valkplant, też z Boskoop, która ma znaleźć po jednym licencjobiorcy również w innych krajach europejskich.


Fot. 3. Pieris japonica 'Katsura'

Srebrne medale

Barwinek mniejszy (Vinca minor) 'Cahill' ILLUMINATION* — cenna pstra odmiana tego gatunku, u której żółte przebarwienia, szczególnie wyraźne na młodszych liściach (fot. 4), nie ulegają poparzeniom słonecznym. Polecana na tereny zieleni, a także jako ciekawy pod względem kolorystycznym element do pojemników tarasowych — wiszących i stojących. Wyhodowana przez C. A. Hensler z Newport w USA, w Europie spopularyzowana została najpierw w Wielkiej Brytanii. Do konkursu nowości odmianę tę zgłosiła szkółka F. N. Kempen z Mijdrechtu, która w ubiegłym roku sprzedała 50 tys. szt. nowego barwinka obserwując bardzo duże zainteresowanie nim. Kreacja została zgłoszona do ochrony w UE.


Fot. 4. Vinca minor 'Cahill' ILLUMINATION

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Admiration' — około 10-letnia odmiana o czerwonopomarańczowych liściach z żółtą obwódką (fot. 5), zwartym pokroju, silnie się krzewiąca, dość wolno rosnąca. Hodowcą jest inż. M. Andrusiv z Litomyśla w Czechach, który krzyżował żółto- i czerwonolistne formy berberysu. Wyłączne prawo do rozmnażania jej w Holandii mają firmy Peter Leenders v.o.f. z Helden oraz Valkplant z Boskoop, które w 2003 r. sprzedały 7000 szt. "młodzieży" nowego berberysu.


Fot. 5. Berberis thunbergii 'Admiration'

Budleja Davida (Buddleja davidii) 'Adokeep' ADONIS BLUE — jedna z kilku karłowych (wys. do 0,5 m) odmian tego gatunku otrzymanych przez Elizabeth Keep w angielskiej stacji doświadczalnej East Malling. Ma niebieskofioletowe kwiatostany (fot. 6). Rozmnażaniem tej nowoś­ci zajmuje się brytyjska firma Notcutts Nurseries z Woodbridge.


Fot. 6. Buddleja davidii 'Adokeep' ADONIS BLUE

Bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla) 'Peergold' GOLDEN DREAM — kreacja o liściach z nieregularnymi żółtymi obwódkami (fot. 7), które stają się dobrze widoczne w lecie i nie brązowieją pod wpływem słońca. Została znaleziona w 1993 roku w holenderskiej szkółce
A. Peerenboom en Zn z Veghel, w populacji odmiany 'Faulkner', o kulistym pokroju. Polecana m.in. jako roślina balkonowo-tarasowa. Chroniona w całej UE.


Fot. 7. Buxus microphylla 'Peergold' GOLDEN DREAM

Kiścień (Leucothoe axillaris) 'Curly Red' — ma poskręcane liście, które u młodych przyros­tów są czerwonawe (fot. 8), a jesienią przebarwiają się na czerwono. Została znaleziona przez Rona van Opstala z Zundert w populacji Leucothoe 'Zebild', która to odmiana ma również skędzierzawione liście, ale mniej niż 'Curly Red'. Ta ostatnia odmiana jest chroniona w całej Unii Europejskiej. Agentem R. van Opstala w sprawach licencyjnych jest Prestige Plants BV z de Lier.


Fot. 8. Leucothoe axillaris 'Curly Red'

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) 'Little Zebra' — bardzo niska odmiana tej ozdobnej trawy, o żółtych poprzecznych paskach na szarozielonych liściach (fot. 9). Kwitnie we wrześniu, październiku. Wyhodowana została w firmie Hortec Inc. z USA, w Europie rozmnażana wyłącznie w szkółce bylinowej Rijnbeek en Zoon z Boskoop, która będzie sprzedawała tę odmianę (zgłoszoną do ochrony w UE) dopiero od końca br.


Fot. 9. Miscanthus sinensis 'Little Zebra'

Powojnik (Clematis sp.) 'Blue Pirouette' — odmiana tej samej hodowli i z tej samej grupy, co 'Hen-dryetta', ale o ciemnoniebieskich kwiatach, z nieco pofalowanymi "płatkami" (fot. 10). Także wyróżnia się bardzo obfitym kwitnieniem, które trwa od początku czerwca do września. Odmiana zgłoszona do ochrony unijnej przez szkółkę J. van Zoest.


Fot. 10. Clematis 'Blue Pirouette'

Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) 'Sem'  — niska odmiana, osiągająca do 1 m wysokości, o pomarańczoworóżowych młodych liściach i czerwonych pędach u nowych przyrostów (fot. 11). Znaleziona została przez Johana Nouwsa, szkółkarza z Zundert, a zgłoszona do konkursu nowości przez firmę Van Vliet New Plants z Boskoop, zajmującą się pobieraniem opłat licencyjnych (w przypadku tej odmiany 0,30 euro od sadzonki). 'Sem' zgłoszono do ochrony w całej UE.


Fot. 11. Sorbaria sorbifolia 'Sem'

 

* — podwójne nazewnictwo kultywarów bierze się stąd, że pierwsza nazwa (w "łapkach", np. 'Cahill') to miano "hodowlane" odmiany, a druga, pisana wersalikami (np. ILLUMINATION) — handlowe (często znak towarowy)


powrót

 

Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.