Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

 

Szukaj: w roku:

ROŚLINY OZDOBNE

CHOINY CZ. I - CHOINA KANADYJSKA

mgr Adam Marosz

Numer archiwalny: 06/2003


Choiny (Tsuga sp.) to żywiczne, zimozielone drzewa osiągające wysokość 20–40 m. W zależnoś-ci od źródeł, wymienia się 10–18 gatunków, które występują w Ameryce Płn. (np. T. canadensis, T. caroliniana, T. heterophylla, T. x yeffreyi, T. mertensiana), we wschodniej części Azji (np. T. chinensis, T. yunnanensis, T. dumosa) oraz w Japonii (np. T. diversifolia, T. sieboldii). Najwyższe drzewa tworzy choina zachodnia (T. heterophylla), która na stanowiskach naturalnych, czyli na zachodnich wybrzeżach pogranicza USA i Kanady, dorasta do wysokości 70–80m. Najmniejsze rozmiary osiągają choiny różnolistna (T. diversifolia) i Siebolda (T. sieboldii) — tworzą kilkumetrowe, często wielopniowe krzewy lub drzewa.


Choiny sadzone pojedynczo tworzą szerokie stożkowatozwisłe korony, z gałęziami sięgającymi podłoża. Igły tych roślin są krótkie — o długości do 2 cm — spłaszczone, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodu z dwoma kredowymi mniej lub bardziej widocznymi paskami (podobne do igieł jodeł). Szyszki są małe, długości do 2,5 cm (patrz fot. na okładce — red.). Większe (długości 5 cm) spotyka się u choiny górskiej (T. mertensiana) oraz jej podgatunku grandicona (dł. 7–8 cm). W uprawie najpopularniejsza jest choina kanadyjska (T. canadensis), oferowana obecnie na świecie w kilkudziesięciu odmianach. W 2003 roku w polskich szkółkach rozmnażano około 10 odmian tego gatunku, sporadycznie oferowano także choiny różnolistną i zachodnią. Pozostałe gatunki można u nas napotkać rzadko i jedynie w kolekcjach.

NAJCIEKAWSZE ODMIANY CHOINY KANADYJSKIEJ

Fot. 1. Tsuga canadensis
Fot. 2. T. canadensis 'Bennett'
Fot. 3. 'Brandley'
Fot. 4. 'Coffin'
Fot. 5. 'Cole'
Fot. 6. 'Everitt's Golden'
Fot. 7. 'Fantana'
t. 8. 'Greenwood Lake'
Fot. 9. 'Horstmann'
Fot. 10. 'Jeddeloh'
Fot. 11. 'Jervis'
Fot. 12. 'Lewis'
Fot. 13. 'Many Clones'
Fot. 14. 'Minuta'
Fot. 15. 'Nana'
Fot. 16. 'Pendula'
Fot. 17. 'Prostrata'
Fot. 18. 'Stranger'
Fot. 19. 'Verkade Recurved'
Fot. 20. 'Wintergold'


powrót

 

Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.