Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

 

Szukaj: w roku: w kategorii:

ROŚLINY OZDOBNE

SOSNY, cz. I - GATUNKI DWUIGIELNE

mgr Adam Marosz

Numer archiwalny: 06/2001


Na świecie jest około 80 gatunków z rodzaju Pinus, z których w Europie występuje zaledwie kilka. Na naszym kontynencie największym zasięgiem wyróżnia się sosna pospolita (P. sylvestris). Oprócz niej w Europie rosną też sosny: limba (P. cembra), alepska (P. halepensis), bośniacka (P. leucodermis), górska (P. mugo), czarna (P. nigra), rumelijska (P. peuce), nadmorska (P. pinaster), pinia (P. pinea) i hakowata (P. uncinata). Na półkuli północnej drzewa te należą do najważniejszych gatunków lasotwóczych i mają duże znaczenie gospodarcze.


Sosny to zimozielone, żywiczne drzewa, rzadziej krzewy (np. sosna górska). Większość drzew tego rodzaju dorasta do 30–40 m wysokości. Ich korony są w młodym wieku stożkowate, a gałęzie wyrastają w okółkach z pędu przewodniego. Kora młodych okazów jest popielata i gładka, starszych — głęboko spękana i łuszcząca się. Cechą charakterystyczną sosen jest także liczba igieł w pęczku. Z tego powodu wyróżnia się sosny dwu-, trzy- i pięcioigielne. Sosny mają najdłuższe igły spośród wszystkich roślin iglastych. Najdłuższymi igłami charakteryzują się gatunki pochodzące z Meksyku i południowej części Stanów Zjednoczonych. Igły, nieodpornej w Polsce na mróz, sosny błotnej (P. palustris) mogą osiągać nawet 40 cm długości. Gatunkiem o najokazalszych igłach, który można uprawiać w Polsce, jest sosna żółta (P. ponderosa). Sosny są drzewami jednopiennymi, o kwiatach rozdzielnopłciowych. Kwiaty męskie znajdują się u nasady młodych pędów, mają barwę żółtą lub różową i często stanowią dodatkową wartość dekoracyjną drzew (np. u sosny drobnokwiatowej — P. parviflora). Szyszkowate kwiaty żeńskie pojawiają się zazwyczaj na końcach pędów. Powstające z kwiatów szyszki mogą mieć różny kształt i wielkość, w zależności od gatunku osiągają od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Największe są u sosny Lamberta (P. lambertiana), która przemarza w Polsce. Zaletą sosen jest ich duża odporność na suszę oraz to, że wiele z nich może rosnąć na słabszych glebach. Wadą jest natomiast wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza. Dlatego mniej nadają się do wielkich miast i na tereny przemysłowe. W celach dekoracyjnych można uprawiać kilkadziesiąt taksonów, przeważnie o karłowym wzroście, barwnych igłach lub oryginalnym pokroju.

Fot. 1. Pinus banksiana
Fot. 2. P. leucodermis 'Compact Gem'
Fot. 3. P. leucodermis 'Malinki'
Fot. 4. P. leucodermis ' Schmidtii'
Fot. 5. P. nigra 'Hornibrookiana'
Fot. 6. P. nigra 'Pierric Brgeon'
Fot. 7. P. nigra 'Pyramidalis'
* Według niektórych systematyków, nie istnieje zróżnicowanie na var. mughus i var. pumilia
Fot. 8. P. densiflora 'Jane Kluis'
Fot. 9. P. densiflora 'Oculus-draconis'
Fot. 10. Pinus mugo 'Humpy'
Fot. 11. P. mugo 'Mops'
Fot. 12. P. mugo 'Winter Gold'
Fot. 13. P. uncinata 'Have'
Fot. 14. P. sylvestris 'Fastigiata'
Fot. 15. P. sylvestris 'Globosa Viridis'
Fot. 16. P. sylvestris 'Hibernica'
Fot. 17. P. sylvestris 'Watereri'
Fot. 18. P. Thunbergii 'Aocha Matsu'powrót

 

Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2017 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.