Szkółkarstwo - strona g��wna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

 

Szukaj: w roku:

ROŚLINY OZDOBNE

TAWUŁY

mgr Adam Marosz

Numer archiwalny: 03/2000


Rodzaj tawuła (Spiraea) obejmuje krzewy o liściach sezonowych, kwiatach drobnych, obupłciowych, zebranych w kwiatostany baldachowate lub wiechowate, najczęściej białe lub różowe. Wyróżnia się, według różnych źródeł, od 80 do 100 gatunków tych roślin, a dwa z nich — S. media i S. salicifolia — rosną dziko w Polsce.


Tawuły mają przeciętne wymagania glebowe i wodne oraz są, poza nielicznymi wyjątkami, odporne na mrozy.
W szkółkarstwie należą do grupy krzewów o dużym znaczeniu ekonomicznym. Podstawą tego jest łatwa i krótka, a zarazem tania produkcja oraz duże możliwości zbytu (ostatnio ograniczone nieco cięciami w budżetach gmin i spółdzielni mieszkaniowych). Krzewy te mają wszechstronne zastosowanie — nadają się zarówno do dużych założeń na terenach zieleni, jak i pojedynczych nasadzeń w ogrodach przydomowych.

GATUNKI I ODMIANY TAWUŁ NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE W UPRAWIE
FOT. 1. TAWUŁA WCZESNA
FOT. 2. TAWUŁA NORWESKA 'GREFSHEIM'
FOT. 3. TAWUŁA JAPOŃSKA 'ANTHONY WATERER'
FOT. 4. TAWUŁA JAPOŃSKA 'CRISPA'
FOT. 5. TAWUŁA JAPOŃSKA 'GENPEI'
FOT. 6. TAWUŁA JAPOŃSKA 'GOLDFLAME'
FOT. 7. TAWUŁA JAPOŃSKA 'GOLDMOUND'
FOT. 8. TAWUŁA JAPOŃSKA 'LITTLE PRINCESS'
FOT. 9. TAWUŁA JAPOŃSKA 'MACROPHYLLA'
FOT. 10. TAWUŁA THUNBERGA


powrót

 

Hasło Ogrodnicze| plantpress.pl | kontakt | polityka prywatności
  © 1998-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na portalu www.szkolkarstwo.pl objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na portalu www.szkolkarstwo.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.